Webster City Municipal Airport (EBS)
Webster City Municipal Airport (EBS)
EBS
Webster City Municipal Airport (EBS)
Webster City, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EBS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-52-08.2813W/42-26-11.0887N -93.868967/42.436414 (Estimated) |
| Elevation | 1121 ft / 341.68 m (Surveyed) |
| Land | 181 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Webster City, IA |
| Location | Hamilton County, IA |
| Magnetic Variation | 03E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EBS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 05/23
| Dimensions | 2663 x 90 ft (812 x 27 m) |
| Surface | TURF-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 1119.00 ft | 1108.00 ft |
| Coordinates | 42.434800N / 93.873037W | 42.439559N / 93.865555W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*05/23 THRS & EDGES MARKED WITH CONES. |
Runway 14/32
| Dimensions | 3851 x 75 ft (1174 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1106.00 ft | 1121.00 ft |
| Coordinates | 42.440157N / 93.872934W | 42.431611N / 93.864546W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |