Aircraft N1116A Data
2
aircraft records found
N1116A
1997 Raytheon Aircraft Company A36, c/n E-3073
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | A36 Search all Raytheon Aircraft Company A36 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | E-3073 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1116A |
| Mode S (ICAO24) Code | A03315 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-08-02 |
| Air Worthiness Test | 1997-02-21 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Charlotte, NC 28277 United States |
| Region | Eastern |
N1116A
1968 North American NA-265-60, c/n 306-30
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-60 Search all North American NA-265-60 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 306-30 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A-6 6A |
| Also Registered As |
N104SS
Undel Tri
|
Aircraft
| Registration Number | N1116A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | General Dynamics Corporation |
| Address |
Fort Worth, Texas United States |