Aircraft N2080W Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N2080W
2005 Firefly Balloons Inc FIREFLY 9B-15, c/n F9B-2013
Airframe Info
| Manufacturer | Firefly Balloons Inc |
| Model | FIREFLY 9B-15 Search all Firefly Balloons Inc FIREFLY 9B-15 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | F9B-2013 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2080W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B228 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2005-09-15 |
| Last Action Taken | 2005-08-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-03-17 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
| Region | Southern |
N2080W
2002 Bell 206L-4 LongRanger IV, c/n 52274
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-4 LongRanger IV Search all Bell 206L-4 LongRanger IV |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 52274 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2080W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B228 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-11-27 |
| Air Worthiness Test | 2002-11-18 |
| Last Action Taken | 2002-11-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-02-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR LOGISTICS LLC |
| Address |
New Iberia, LA 705609124 United States |
N2080W
Piper PA-34-200T, c/n 34-7970135
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Search all Piper PA-34-200T |
| Construction Number (C/N) | 34-7970135 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2080W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B228 |
| Certification Issued | 1979-03-28 |
| Last Action Taken | 1985-01-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1985-01-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EASTWAY AVIATION |
| Address |
New York, NY 10017 United States |