Aircraft N2116K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N2116K
2002 Powrachute PC 2000, c/n POW276A
Airframe Info
| Manufacturer | Powrachute |
| Model | PC 2000 Search all Powrachute PC 2000 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | POW276A |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582E |
Aircraft
| Registration Number | N2116K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C06D |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-02-27 |
| Air Worthiness Test | 2007-03-29 |
| Last Action Taken | 2007-02-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Dallas, TX 75229 United States |
| Region | Southwestern |
N2116K
1947 Luscombe 8E, c/n 4843
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8E Search all Luscombe 8E |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 4843 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C85 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2116K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C06D |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1980-12-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-11-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Milford, CT 06460 United States |