Aircraft N2334W Data
2
aircraft records found
N2334W
1997 Raytheon Aircraft Company A36, c/n E-3134
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | A36 Search all Raytheon Aircraft Company A36 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | E-3134 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2334W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2169E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-07-10 |
| Air Worthiness Test | 1997-12-01 |
| Last Action Taken | 2009-07-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bonanza Llc |
| Address |
Centerville, SD 57014 United States |
| Region | Great Lakes |
N2334W
Beech A23A, c/n M930
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A23A Search all Beech A23A |
| Construction Number (C/N) | M930 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2334W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2169E |
| Certification Issued | 1989-08-09 |
| Last Action Taken | 1992-08-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-10-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grant, MI 49327 |