Aircraft N3201K Data
3
aircraft records found
N3201K
2008 Hawker Beechcraft 750, c/n HB-21
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 750 Search all Hawker Beechcraft 750 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | HB-21 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731-5BR1H |
Aircraft
| Registration Number | N3201K |
| Mode S (ICAO24) Code | A370D5 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2008-10-25 |
| Last Action Taken | 2008-07-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-02-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N3201K
1946 Globe GC-1B, c/n 1194
Airframe Info
| Manufacturer | Globe |
| Model | GC-1B Search all Globe GC-1B |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 1194 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3201K |
| Mode S (ICAO24) Code | A370D5 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N3201K
Witts P / Church L WORLOCH, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Witts P / Church L |
| Model | WORLOCH Search all Witts P / Church L WORLOCH |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3201K |
| Mode S (ICAO24) Code | A370D5 |
| Certification Issued | 1992-02-04 |
| Last Action Taken | 1998-08-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-04-01 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Lakewood, CO 80232 United States |