Aircraft N3270K Data
2
aircraft records found
N3270K
1946 Globe GC-1B, c/n 1263
Airframe Info
| Manufacturer | Globe |
| Model | GC-1B Search all Globe GC-1B |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 1263 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3270K |
| Mode S (ICAO24) Code | A38AB3 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-15 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N3270K
Beech C90A, c/n LJ1401
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ1401 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3270K |
| Mode S (ICAO24) Code | A38AB3 |
| Certification Issued | 1997-08-04 |
| Last Action Taken | 1997-08-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-12-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT RECEIVABLES CORPORATION |
| Address |
Wichita, KS 672062507 United States |