Aircraft N3366K Data
2
aircraft records found
N3366K
2007 Hawker Beechcraft 350 King Air (B300), c/n FL-566
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 350 King Air (B300) Search all Hawker Beechcraft 350 King Air (B300) |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | FL-566 |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N3366K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3AF4D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-12-19 |
| Air Worthiness Test | 2007-11-30 |
| Last Action Taken | 2007-12-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-01-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BANK OF UTAH TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111355 United States |
N3366K
1946 Globe GC-1B, c/n 1359
Airframe Info
| Manufacturer | Globe |
| Model | GC-1B Search all Globe GC-1B |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 1359 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C125 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3366K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3AF4D |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-06-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |