Aircraft N4306W Data
3
aircraft records found
N4306W
2000 Raytheon Aircraft Company A36, c/n E-3352
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | A36 Search all Raytheon Aircraft Company A36 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | E-3352 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4306W |
| Mode S (ICAO24) Code | A5265D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-12-14 |
| Air Worthiness Test | 2000-10-27 |
| Last Action Taken | 2007-06-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Coyote Moon Ranch Llc |
| Address |
Auburn, CA 95602 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4306W
Piper PA-28-161, c/n 288316072
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Search all Piper PA-28-161 |
| Construction Number (C/N) | 288316072 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4306W |
| Mode S (ICAO24) Code | A5265D |
| Certification Issued | 1989-02-04 |
| Last Action Taken | 1995-04-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-09-20 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | US AIR FORCE OWNER |
| Address |
Apo Ae, NY 09094 United States |
N4306W
Beech V35B, c/n D-9583
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Construction Number (C/N) | D-9583 |
Aircraft
| Registration Number | N4306W |
| Mode S (ICAO24) Code | A5265D |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-02-13 |
Owner
| Owner | ,UNITED BEECHCRAFT INC |
| Address |
, ,wichita, ,K ,67201 |