Aircraft N4400W Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N4400W
2013 Piper PA-28-181 Archer TX, c/n 2843713
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Archer TX Search all Piper PA-28-181 Archer TX |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 2843713 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4M rated at 180hp |
Aircraft
| Registration Number | N4400W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54D0A |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-09-07 |
Owner
| Owner | CAE Oxford Aviation Academy Phoenix Incorporated |
| Address |
Mesa, Arizona 85215 United States |
N4400W
Raven S-60A, c/n S60A317
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S-60A Search all Raven S-60A |
| Construction Number (C/N) | S60A317 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N4400W |
| Mode S (ICAO24) Code | A54D0A |
| Certification Issued | 1994-09-13 |
| Last Action Taken | 1997-09-17 |
| Current Status | Destroyed |
| Registration Cancel Date | 1998-03-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cedar Crest, NM 87008 United States |