Aircraft N709A Data
2
aircraft records found
N709A
1972 Bowers Fly Baby 1A, c/n 531-A
Airframe Info
| Manufacturer | Bowers |
| Model | Fly Baby 1A Search all Bowers Fly Baby 1A |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 531-A |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C65 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N709A |
| Mode S (ICAO24) Code | A975FD |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1994-09-14 |
| Air Worthiness Test | 1980-06-20 |
| Last Action Taken | 2006-12-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Benton City, WA 99320 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N709A
The Flying Gazelle
1952 Douglas DC-6B, c/n 43560
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6B Search all Douglas DC-6B |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 43560 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N709A |
| Alternative Code/Name | The Flying Gazelle |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1952-09-19 |
Owner
| Owner | ARAMCO |
| Address |
Dhahran, Saudi Arabia |