Aircraft N9127K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N9127K
Bensen B-8M Gyrocopter, c/n 1 (N1369Z/N9127K)
Airframe Info
| Manufacturer | Bensen |
| Model | B-8M Gyrocopter Search all Bensen B-8M Gyrocopter |
| Construction Number (C/N) | 1 (N1369Z/N9127K) |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
N1369Z
Deregistered
|
Aircraft
| Registration Number | N9127K |
| Mode S (ICAO24) Code | ACA170 |
| Certification Issued | 1989-05-25 |
| Last Action Taken | 1997-06-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-09-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Richland Hills, TX 76180 United States |
N9127K
Piper PA-28-151, c/n 287615176
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-151 Search all Piper PA-28-151 |
| Construction Number (C/N) | 287615176 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9127K |
| Mode S (ICAO24) Code | ACA170 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |