Aircraft 0708 Data
2
aircraft records found
0708
2-P-112
Lockheed SP-2H Neptune, c/n 726-7283
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | SP-2H Neptune Search all Lockheed SP-2H Neptune |
| Construction Number (C/N) | 726-7283 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney & Westinghouse 2 x R-3350-32W & 2 x J34-WE-3 |
Aircraft
| Registration Number | 0708 |
| Alternative Code/Name | 2-P-112 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Museo de la Aviación Naval |
| Address |
BAN Comandante Espora, Bahía Blanca Argentina |
0708
Mil Mi-24V Hind E, c/n 730708
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | 730708 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117V |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 0708 |
| Current Status | Withdrawn From Service |
Owner
| Owner | Slovak Air Force |
| Address |
, Slovakia (Slovak Republic) |