Aircraft 08-0225 Data
1
aircraft record found
08-0225
General Atomics MQ-1 Predator, c/n P-000
Latest photos of 08-0225
Airframe Info
| Manufacturer | General Atomics |
| Model | MQ-1 Predator Search all General Atomics MQ-1 Predator |
| Construction Number (C/N) | P-000 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | ROTAX 914F turbocharged 115 Hp |
Aircraft
| Registration Number | 08-0225 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | US Air Force |
| Address |
, California United States |
User contributed data
| Wing Area | 123.3 sq ft, 11.5 m squared (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Max Take-off Weight | 2,250 lbs, 1,020 kg (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Gross Weight | 2,250 lbs, 1,020 kg (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Fuel Type | 100LL (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Empty Weight | 1,130 lbs, 512 kg (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Overall Length | 48.7 ft, 14.8 meters (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Service ceiling | 25,000 ft, 7,620 meters (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Stall Speed - flaps up | 54 kts, 62 mph, 100 km/h (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Max speed | 117 kts, 135 mph, 217 km/h (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Endurance | 24 hours (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Max Range | >2,000 nm, 2,302 sm, 3,704 km (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |
| Cruise speed | 70-90 kts, 81-103 mph, 130-165 km/h (by Doug Robertson on 2010-08-08 04:00:00) |