Aircraft 100757 Data
1
aircraft record found
100757
1958 Avro Canada CF-100 Mk.5 Canuck, c/n 100/5/657
Latest photos of 100757
Airframe Info
| Manufacturer | Avro Canada |
| Model | CF-100 Mk.5 Canuck Search all Avro Canada CF-100 Mk.5 Canuck |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 100/5/657 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Avro Canada Orenda 11 |
Aircraft
| Registration Number | 100757 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | |
| Address |
Ottawa, Ontario Canada |
User contributed data
| Max rate of climb | 8,750 ft/min (2 670 m/min) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:34:57) |
| Max speed | 481 knots at 30,000 ft / (890 km/h at 9 144 m) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:34:57) |
| Gross Weight | 33,528 lb (15 208 kg) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:34:57) |
| Empty Weight | 23,100 lb (10 478 kg) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:30:41) |
| Wing Area | 591 sq ft (54.9 m\ sq) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:30:41) |
| Thrust or HP | 7,300 lb static (53 200 kg st) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:30:41) |
| Overall Height | 14 ft 6-2/5 in. / (4.4 m) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:27:10) |
| Overall Length | 54 ft 1-3/4 in / (16.5 m) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:27:10) |
| Wing Span | 57 ft. 2-3/5 in. / (17.4 m) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:27:10) |