Aircraft 101025 Data
1
aircraft record found
101025
1957 McDonnell CF-101B Voodoo, c/n 512
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell |
| Model | CF-101B Voodoo Search all McDonnell CF-101B Voodoo |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 512 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J57-P-55 |
| Also Registered As |
57-334
Withdrawn From Service 1970
|
Aircraft
| Registration Number | 101025 |
| Current Status | Static Display |
Owner
| Owner | |
| Address |
Canada Aviation Museum Ottawa, Ontario Canada |
User contributed data
| Wing Area | 368 sq ft. (34.2 m\2 (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:08:49) |
| Thrust or HP | 16,700 lb. / (7,575 kg) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:08:49) |
| Max Range | 1,930 mi. / (3 110 km) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:08:49) |
| Service ceiling | 54,800 ft. (16 700 m) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:01:02) |
| Max rate of climb | 49,200 ft./min. (14 995 m/min.) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:01:02) |
| Max speed | 1,090 mph (1 754 km/h) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 19:01:02) |
| Cruise speed | 551 mph / 887 km/h (by Pierre Blondin on 2017-08-22 18:58:06) |
| Gross Weight | 54,665 lb. (24 790 kg) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 18:58:06) |
| Empty Weight | 28,970 lb. (13 140 kg) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 18:58:06) |
| Overall Height | 18 ft. 0 in. (5.49 m) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 18:55:10) |
| Overall Length | 67 ft. 5 in. (20.55 m) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 18:55:10) |
| Wing Span | 38 ft. 8 in. (11.79 m) (by Pierre Blondin on 2017-08-22 18:55:10) |
User Comments
Glenn E. Chatfield, 2010-02-08 05:00:00
This aircraft was originally F-101B-90-MC USAF serial 57-0334 before being transferred to the Canadian Air Force.