Aircraft 4005 Data
5
aircraft records found
4005
1992 Beech B200, c/n BB-1434
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | BB-1434 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 4005 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 1993-01-09 |
Owner
| Owner | Turk Kara Ordusu Havaciligi:Turkish Army Aviation |
| Address |
, Turkey |
4005
1969 Canadair NF-5B, c/n 4005
Latest photos of 4005
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | NF-5B Search all Canadair NF-5B |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 4005 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Orenda J85-CAN-15 |
| Also Registered As |
K-4005
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | 4005 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Turkish Air Force (Türk Hava Kuvvetleri) |
| Address |
, Turkey |
4005
AgustaWestland A109LUH, c/n 13655
Airframe Info
| Manufacturer | AgustaWestland |
| Model | A109LUH Search all AgustaWestland A109LUH |
| Construction Number (C/N) | 13655 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arrius 2K1 |
Aircraft
| Registration Number | 4005 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | South African Air Force |
| Address |
AFB Bloemspruit, South Africa |
4005
Mil Mi-1 Hare, c/n 404005
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-1 Hare Search all Mil Mi-1 Hare |
| Construction Number (C/N) | 404005 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-26V radial |
Aircraft
| Registration Number | 4005 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Czech Air Force |
| Address |
Vyskov, Czech Republic |
4005
PZL-Swidnik SM-2, c/n S2-04005
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Swidnik |
| Model | SM-2 Search all PZL-Swidnik SM-2 |
| Construction Number (C/N) | S2-04005 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Ivchenko AI-26V 9-cylinder radial |
Aircraft
| Registration Number | 4005 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Muzeum Sil Powietrznych |
| Address |
Deblin, 08 - 521 Poland |