Aircraft 414 Data
7
aircraft records found
414
2009 Hawker Beechcraft T-6A Efroni, c/n PT-451
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | T-6A Efroni Search all Hawker Beechcraft T-6A Efroni |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | PT-451 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68 |
Aircraft
| Registration Number | 414 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2009-07-07 |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
414
1986 Bell 214ST, c/n 28157
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 214ST Search all Bell 214ST |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 28157 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-2A |
Aircraft
| Registration Number | 414 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Royal Thai Navy |
| Address |
, Thailand |
414
Dassault Rafale EG, c/n 00000
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale EG Search all Dassault Rafale EG |
| Construction Number (C/N) | 00000 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 414 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
414
McDonnell Douglas F/A-18C Hornet, c/n 1137
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F/A-18C Hornet Search all McDonnell Douglas F/A-18C Hornet |
| Construction Number (C/N) | 1137 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F404-GE-402 |
Aircraft
| Registration Number | 414 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Kuwait Air Force |
| Address |
Ahamad Al Jaber Air Base, Kuwait |
414
MBB Bo.105C, c/n S-168/P021
Airframe Info
| Manufacturer | MBB |
| Model | Bo.105C Search all MBB Bo.105C |
| Construction Number (C/N) | S-168/P021 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
Aircraft
| Registration Number | 414 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Philippine Naval Air Group |
| Address |
Danilo Atienza Air Base, Cavite City Philippines |
414
Mil Mi-8T Hip, c/n 0414
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8T Hip Search all Mil Mi-8T Hip |
| Construction Number (C/N) | 0414 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117A |
Aircraft
| Registration Number | 414 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Museum Sil Powietrznych |
| Address |
Deblin, Poland |
414
Hawker Siddeley Buccaneer S.50, c/n B3-14-63/SA4
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | Buccaneer S.50 Search all Hawker Siddeley Buccaneer S.50 |
| Construction Number (C/N) | B3-14-63/SA4 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB 168 Spey 101 |
Aircraft
| Registration Number | 414 |
| Current Status | SAAF Museum exhibit |
Owner
| Owner | |
| Address |
Swartkop, South Africa |