Aircraft 456 Data
8
aircraft records found
456
2009 Hawker Beechcraft T-6A Efroni, c/n PT-452
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | T-6A Efroni Search all Hawker Beechcraft T-6A Efroni |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | PT-452 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68 |
Aircraft
| Registration Number | 456 |
| Current Status | On active service |
| Delivery Date | 2009-07-07 |
Owner
| Owner | Israeli Air and Space Force |
| Address |
Hatzerim Air Base, Israel |
456
Dassault Rafale EG, c/n 456
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Rafale EG Search all Dassault Rafale EG |
| Construction Number (C/N) | 456 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 456 |
| Current Status | Active |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
456
312-JA
Embraer EMB-312F Tucano, c/n 312456
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-312F Tucano Search all Embraer EMB-312F Tucano |
| Construction Number (C/N) | 312456 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-25 |
Aircraft
| Registration Number | 456 |
| Alternative Code/Name | 312-JA |
| Current Status | |
| Delivery Date | 1995-01-18 |
Owner
| Owner | Armee de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 701, Salon-de-Provence France |
456
Aermacchi MB-339AP, c/n 6648/050/AC002
Airframe Info
| Manufacturer | Aermacchi |
| Model | MB-339AP Search all Aermacchi MB-339AP |
| Construction Number (C/N) | 6648/050/AC002 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 632 |
Aircraft
| Registration Number | 456 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Peruvian Air Force (FAP - Fuerza Aérea del Perú) |
| Address |
, Peru |
456
Embraer A-29B Super Tucano (EMB-314), c/n 31400131
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | A-29B Super Tucano (EMB-314) Search all Embraer A-29B Super Tucano (EMB-314) |
| Construction Number (C/N) | 31400131 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-68 |
Aircraft
| Registration Number | 456 |
| Current Status | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
Los Condores Air Base, Iquique, Chile |
456
Dassault Mirage IIIE, c/n 456
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage IIIE Search all Dassault Mirage IIIE |
| Construction Number (C/N) | 456 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9C-3 |
Aircraft
| Registration Number | 456 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Savigny-le-Beaune |
| Address |
, France |
456
Mil Mi-24D Hind D, c/n 410456
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24D Hind D Search all Mil Mi-24D Hind D |
| Construction Number (C/N) | 410456 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117A |
Aircraft
| Registration Number | 456 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
Pruszcz Air Base, Poland |
456
Shenyang F-6C, c/n 10514
Airframe Info
| Manufacturer | Shenyang |
| Model | F-6C Search all Shenyang F-6C |
| Construction Number (C/N) | 10514 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Liming Wopen-6A |
Aircraft
| Registration Number | 456 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Somali Air Force |
| Address |
Mogadishu, Somalia |