Aircraft 55-3139 Data
2
aircraft records found
55-3139
City of Atwater
1955 Boeing KC-135A-BN Stratotanker, c/n 17255
Latest photos of 55-3139
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | KC-135A-BN Stratotanker Search all Boeing KC-135A-BN Stratotanker |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 17255 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J57-P-59W |
Aircraft
| Registration Number | 55-3139 |
| Alternative Code/Name | City of Atwater |
| Current Status | Static Display |
Owner
| Owner | Castle Air Museum |
| Address |
Atwater, California United States |
55-3139
Grey Lady
1955 Boeing KC-135A Stratotanker, c/n 17255
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | KC-135A Stratotanker Search all Boeing KC-135A Stratotanker |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 17255 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J57-P-59W |
Aircraft
| Registration Number | 55-3139 |
| Alternative Code/Name | Grey Lady |
| Current Status | Withdrawn from 17th BW use |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Wright-Patterson AFB, Ohio United States |