Aircraft 57-0514 Data
2
aircraft records found
57-0514
1957 Lockheed C-130A Hercules, c/n 182-3221
Latest photos of 57-0514
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | C-130A Hercules Search all Lockheed C-130A Hercules |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 182-3221 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-9 |
Aircraft
| Registration Number | 57-0514 |
| Current Status | Museum exhibit |
Owner
| Owner | Selfridge Military Museum |
| Address |
, Michigan United States |
57-0514
1957 Lockheed RC-130A Hercules, c/n 182-3221
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | RC-130A Hercules Search all Lockheed RC-130A Hercules |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 182-3221 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-7 |
Aircraft
| Registration Number | 57-0514 |
| Current Status | Converted to C-130A Hercules |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
, United States |