Aircraft 58-0087 Data
2
aircraft records found
58-0087
1958 Boeing KC-135E Stratotanker, c/n 17832
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | KC-135E Stratotanker Search all Boeing KC-135E Stratotanker |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 17832 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 50 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J57-P-59W |
Aircraft
| Registration Number | 58-0087 |
| Current Status | To AMARC on February 19, 2008 |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Tucson, AZ United States |
58-0087
1958 Boeing KC-135A Stratotanker, c/n 17832
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | KC-135A Stratotanker Search all Boeing KC-135A Stratotanker |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 17832 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J57-P-59W |
Aircraft
| Registration Number | 58-0087 |
| Current Status | Withdrawn from 150th ARS |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
McGuire Air Force Base, New Jersey United States |