Aircraft 59-1518 Data
2
aircraft records found
59-1518
1960 Boeing C-135K Stratotanker, c/n 18006
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | C-135K Stratotanker Search all Boeing C-135K Stratotanker |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 18006 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | 59-1518 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | AMARC |
| Address |
Tucson, AZ United States |
59-1518
Ol' Smokey
1960 Boeing KC-135A Stratotanker, c/n 18006
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | KC-135A Stratotanker Search all Boeing KC-135A Stratotanker |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 18006 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J57-P-59W |
Aircraft
| Registration Number | 59-1518 |
| Alternative Code/Name | Ol' Smokey |
| Current Status | Converted to EC-135K |
Owner
| Owner | FAA Federal Aviation Administration |
| Address |
Washington, DC United States |