Aircraft 612 Data
9
aircraft records found
612
1999 Lockheed Martin F-16D Fighting Falcon, c/n XM-13
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Model | F-16D Fighting Falcon Search all Lockheed Martin F-16D Fighting Falcon |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | XM-13 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-229 |
Aircraft
| Registration Number | 612 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Hellenic Air Force |
| Address |
, Greece |
612
1992 British Aerospace Hawk 60A, c/n 6Z005
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | Hawk 60A Search all British Aerospace Hawk 60A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 6Z005 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca Adour |
Aircraft
| Registration Number | 612 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Zimbabwe Air Force |
| Address |
Gweru-Thornhill Air Base, Zimbabwe |
612
33-NJ
1983 Dassault Mirage F.1CR, c/n Not found 612
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CR Search all Dassault Mirage F.1CR |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | Not found 612 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9k-50 |
Aircraft
| Registration Number | 612 |
| Alternative Code/Name | 33-NJ |
| Current Status | In storage |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
BA 279 Châteaudun airbase, France |
612
3-JK
Dassault Mirage 2000D, c/n 408
Latest photos of 612
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000D Search all Dassault Mirage 2000D |
| Construction Number (C/N) | 408 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 612 |
| Alternative Code/Name | 3-JK |
| Current Status | Crashed May 24, 2011 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
612
PZL-Mielec Lim-5P, c/n 1D-0612
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Lim-5P Search all PZL-Mielec Lim-5P |
| Construction Number (C/N) | 1D-0612 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1F |
Aircraft
| Registration Number | 612 |
| Current Status | Written off on July 28, 1961 |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
612
Agusta AB-205A, c/n 4062
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | AB-205A Search all Agusta AB-205A |
| Construction Number (C/N) | 4062 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-13 |
| Also Registered As |
MM80442
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | 612 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Albanian Air Force |
| Address |
, Albania |
612
PZL-Mielec Iskra bis B, c/n 1H-0612
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | Iskra bis B Search all PZL-Mielec Iskra bis B |
| Construction Number (C/N) | 1H-0612 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | WSK |
Aircraft
| Registration Number | 612 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Lietuvos Aviacijos Muziejus |
| Address |
Kaunas-Aleksot, Lithuania |
612
Mil Mi-8T Hip, c/n 10612
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8T Hip Search all Mil Mi-8T Hip |
| Construction Number (C/N) | 10612 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 16 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV2-117A |
Aircraft
| Registration Number | 612 |
| Current Status | Stored |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
Leznica Wielka Air Base, Poland |
612
SIAI-Marchetti T-260, c/n 6889/2003/EU003
Airframe Info
| Manufacturer | SIAI-Marchetti |
| Model | T-260 Search all SIAI-Marchetti T-260 |
| Construction Number (C/N) | 6889/2003/EU003 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O-540 |
Aircraft
| Registration Number | 612 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
Escuela Militar de Aeronáutica, Uruguay |