Aircraft 62-3702 Data
2
aircraft records found
62-3702
FF
1963 Northop T-38A Talon, c/n N5407
Airframe Info
| Manufacturer | Northop |
| Model | T-38A Talon Search all Northop T-38A Talon |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | N5407 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-5A |
Aircraft
| Registration Number | 62-3702 |
| Alternative Code/Name | FF |
| Mode S (ICAO24) Code | AE63E8 |
| Current Status | 71st FTS |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Hampton, VA United States |
62-3702
Northrop T-38A Talon, c/n N.5407
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | T-38A Talon Search all Northrop T-38A Talon |
| Construction Number (C/N) | N.5407 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | 62-3702 |
| Current Status | To AMARC on July 23, 1993 |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Reese Air Force Base, Texas United States |