Aircraft 638 Data
6
aircraft records found
638
1973 Cessna OA-37B Dragonfly, c/n 43444
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | OA-37B Dragonfly Search all Cessna OA-37B Dragonfly |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 43444 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-17A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 638 |
| Current Status | Withdrawn from use |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
, Chile |
638
1952 Mikoyan-Gurevich MiG-15bis, c/n 2683
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-15bis Search all Mikoyan-Gurevich MiG-15bis |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 2683 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
| Also Registered As |
683
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 638 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Hungarian Air Force |
| Address |
Dunaujváros, Fejér Hungary |
638
1952 Beech T-34A (A45), c/n G-61
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | T-34A (A45) Search all Beech T-34A (A45) |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | G-61 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470-13A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 638 |
| Current Status | Written off on April 6, 1992 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
, Uruguay |
638
Mil Mi-8MTV Hip, c/n 95238
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-8MTV Hip Search all Mil Mi-8MTV Hip |
| Construction Number (C/N) | 95238 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 16 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
Aircraft
| Registration Number | 638 |
| Current Status | Crashed on May 29, 2019 |
Owner
| Owner | Ukrainian Army Aviation |
| Address |
, Ukraine |
638
118-CD
Dassault Mirage F.1CR, c/n 443
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CR Search all Dassault Mirage F.1CR |
| Construction Number (C/N) | 443 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 638 |
| Alternative Code/Name | 118-CD |
| Current Status | Storage at Châteaudun Air Base |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
638
133-IJ
Dassault Mirage 2000D, c/n 443
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000D Search all Dassault Mirage 2000D |
| Construction Number (C/N) | 443 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA M53-P2 |
Aircraft
| Registration Number | 638 |
| Alternative Code/Name | 133-IJ |
| Current Status | Active service with EC01.003 |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 133, Nancy-Ochey France |