Aircraft 67-15708 Data
1
aircraft record found
67-15708
1967 Bell AH-1S Cobra, c/n 20372
Latest photos of 67-15708
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | AH-1S Cobra Search all Bell AH-1S Cobra |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 20372 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-703 rated at 1,800 shp |
Aircraft
| Registration Number | 67-15708 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Pearl Harbor Pacific Aviation Museum |
| Address |
, United States |
User contributed data
| Wing Span | 10 ft 4 in (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:29:37) |
| Thrust or HP | 1800 shaft hp (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:29:37) |
| Service ceiling | 12200 ft (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:29:37) |
| Overall Length | 53 feet (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:26:35) |
| Overall Height | 13 ft 6 in (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:26:35) |
| Max Range | 274 nmi (315 mi) (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:26:35) |
| Max rate of climb | 1620 ft/mn 8.2m/s (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:24:07) |
| Max Take-off Weight | 10'000 lbs (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:24:07) |
| Max Fuel Capacity | 272 gallons (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:24:07) |
| Cruise speed | 149 knots (172 mph) (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:21:23) |
| Gross Weight | 10'000 lbs take off (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:21:23) |
| Empty Weight | 5,810 lbs (by Kenn Burghaus on 2013-11-07 00:21:23) |