Aircraft 78-0605 Data
2
aircraft records found
78-0605
1978 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0225
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | A10-0225 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 78-0605 |
| Mode S (ICAO24) Code | AE189E |
| Current Status | Active service with 303rd FS |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Whiteman Air Force Base, Missouri United States |
78-0605
1978 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-225
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | A10-225 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 78-0605 |
| Current Status | Withdrawn from 81st TFW use |
| Delivery Date | 1978-08-23 |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
RAF Bentwaters, Suffolk United Kingdom |