Aircraft 79-0122 Data
2
aircraft records found
79-0122
1979 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0386
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | A10-0386 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 79-0122 |
| Current Status | Converted to A-10C |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Kansas City, Missouri United States |
79-0122
1979 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0386
Latest photos of 79-0122
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | A10-0386 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 79-0122 |
| Mode S (ICAO24) Code | AE18FD |
| Current Status | Active service with 303rd FS |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Whiteman Air Force Base, Missouri United States |