Aircraft 80-0191 Data
2
aircraft records found
80-0191
1980 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0541
Latest photos of 80-0191
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0541 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0191 |
| Current Status | Active service with 131st FS |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
, United States |
80-0191
1980 Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0541
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0541 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0191 |
| Current Status | Active service with 163rd FS |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
Fort Wayne ANG Base, Indiana United States |