Aircraft 80-0201 Data
2
aircraft records found
80-0201
KC
1980 Fairchild Repubic A-10C Thunderbolt II, c/n A10-0551
Latest photos of 80-0201
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Repubic |
| Model | A-10C Thunderbolt II Search all Fairchild Repubic A-10C Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0551 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0201 |
| Alternative Code/Name | KC |
| Current Status | On active duty with 303rd FS |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Whiteman Air Force Base, Missouri 65301 United States |
80-0201
KC
1980 Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II, c/n A10-0551
Latest photos of 80-0201
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Republic |
| Model | A-10A Thunderbolt II Search all Fairchild Republic A-10A Thunderbolt II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | A10-0551 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric TF34-GE-100A |
Aircraft
| Registration Number | 80-0201 |
| Alternative Code/Name | KC |
| Current Status | Converted to A-10C |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Kansas City, Missouri United States |
User Comments
Rick Etheridge, 2011-10-21 16:22:41
I was the Crew Chief on this jet when it assigned to the 23rd TFW Flying Tigers at Enland AFB, Louisana.