Aircraft 82-0926 Data
2
aircraft records found
82-0926
1983 General Dynamics F-16A/ADF Fighting Falcon, c/n 61-519
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A/ADF Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16A/ADF Fighting Falcon |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 61-519 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-220 |
Aircraft
| Registration Number | 82-0926 |
| Current Status | On display at Fargo ANG Base |
| Delivery Date | 1990-03-29 |
Owner
| Owner | United States Air National Guard |
| Address |
, United States |
82-0926
1983 General Dynamics F-16A Fighting Falcon, c/n 61-519
Airframe Info
| Manufacturer | General Dynamics |
| Model | F-16A Fighting Falcon Search all General Dynamics F-16A Fighting Falcon |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 61-519 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-220 |
Aircraft
| Registration Number | 82-0926 |
| Current Status | Upgraded to F-16A/ADF |
| Delivery Date | 1983-07-28 |
Owner
| Owner | United States Air Force |
| Address |
Hill Air Force Base, Utah United States |