Aircraft 83277 Data
1
aircraft record found
83277
Mikoyan-Gurevich MiG-15, c/n 83277
Airframe Info
| Manufacturer | Mikoyan-Gurevich |
| Model | MiG-15 Search all Mikoyan-Gurevich MiG-15 |
| Construction Number (C/N) | 83277 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-1 |
Aircraft
| Registration Number | 83277 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Windsor Locks, CT United States |
User contributed data
| Service ceiling | 51,000 ft (15,500 m) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Overall Height | 11' 2" (3.4 m) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Thrust or HP | 6,000 lb (2,721 kg) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Max speed | 670 mph (1,078 kph, 582 kt) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Max Range | 500 mi (800 km) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Overall Length | 33' 3" (10.1 m) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Cruise speed | 525 mph (845 kph, 456 kt) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Gross Weight | 11,269 lb (5,111 kg) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |
| Wing Span | 33' 1' (10 m) (by Daniel L. Berek on 2006-10-28 04:00:00) |