Aircraft 8P-BAR Data
3
aircraft records found
8P-BAR
1975 Beech E90 King Air, c/n LW-140
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E90 King Air Search all Beech E90 King Air |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | LW-140 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N1UC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | 8P-BAR |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1975-04-30 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Barbados |
8P-BAR
1970 Beech B90 King Air, c/n LJ-499
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B90 King Air Search all Beech B90 King Air |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | LJ-499 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 8P-BAR |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1970-10-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Barbados |
8P-BAR
1968 Beech 65-B80 Queen Air, c/n LD-370
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-B80 Queen Air Search all Beech 65-B80 Queen Air |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | LD-370 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IGSO-540-B1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 8P-BAR |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Barclays Bank D.C.O. |
| Address |
, Barbados |