Aircraft C-FCMJ Data
2
aircraft records found
C-FCMJ
1977 Piper PA-32R-300, c/n 32R-7780363
Latest photos of C-FCMJ
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-300 Search all Piper PA-32R-300 |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 32R-7780363 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N5693V
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | C-FCMJ |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-01-10 |
Owner
| Owner | Martyn Beckett |
| Address |
Whitby, Ontario L1N 4N3 Canada |
C-FCMJ
1971 Aero Commander 681, c/n 6054
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 681 Search all Aero Commander 681 |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 6054 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | AiResearch TPE-331 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-FCMJ |
| Mode S (ICAO24) Code | C0068A |
| Certification Issued | 2011-03-29 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2011-03-29 |
| Registration Cancel Date | 2018-02-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Air Ross (1980) Inc. |
| Address |
Calgary, Alberta T2C4R3 Canada |
User contributed data
| Service ceiling | 25000 (by A Davis on 2006-03-24 05:00:00) |
| Overall Length | 42' 11.72" (by A Davis on 2006-03-24 05:00:00) |
| Overall Height | 14' 590" (by A Davis on 2006-03-24 05:00:00) |
| Max Take-off Weight | 9600 lbs (by A Davis on 2006-03-24 05:00:00) |
| Max Landing Weight | 9000 lbs (by A Davis on 2006-03-24 05:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 2260 lbs (by A Davis on 2006-03-24 05:00:00) |
| Empty Weight | Approx. 6450 (by A. Davis on 2006-03-23 05:00:00) |
| Cruise speed | 270 (TAS) (by A. Davis on 2006-03-23 05:00:00) |
| Max Take-off Weight | 9400 lbs (by A Davis on 2006-03-25 05:00:00) |