Aircraft C-FRLL Data
3
aircraft records found
C-FRLL
2009 Vans RV-7A, c/n 71378
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 71378 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | C-FRLL |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |
C-FRLL
2008 De Havilland Canada DHC-8-402Q, c/n 4217
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-402Q Search all De Havilland Canada DHC-8-402Q |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4217 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo Prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
Aircraft
| Registration Number | C-FRLL |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2008-06-18 |
| Registration Cancel Date | 2008-09-15 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
, Ontario Canada |
C-FRLL
1963 Piper PA-30 Twin Comanche, c/n 30-72
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-30 Twin Comanche Search all Piper PA-30 Twin Comanche |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 30-72 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-B1A |
| Also Registered As |
N162PM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-FRLL |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2005-10-07 |
| Registration Cancel Date | 2007-07-18 |
Owner
| Owner | Skyview Enterprises Incorporated |
| Address |
Straffordville, Ontario N0J 1Y0 Canada |