Aircraft C-GWXK Data
2
aircraft records found
C-GWXK
FTV4
2013 Bombardier CSeries CS100 (BD-500-1A10), c/n 50004
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | CSeries CS100 (BD-500-1A10) Search all Bombardier CSeries CS100 (BD-500-1A10) |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 50004 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 125 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW1500G |
Aircraft
| Registration Number | C-GWXK |
| Alternative Code/Name | FTV4 |
| Mode S (ICAO24) Code | C08121 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-07-04 |
Owner
| Owner | Bombardier Inc. |
| Address |
Montreal, Quebec H3C3G9 Canada |
User contributed data
| Mode S Code | C08121 (by Blaze92 on 2013-08-05 09:17:44) |
| Service ceiling | 41000 ft (by Blaze92 on 2013-12-17 10:56:46) |
| Wing Span | 35.1 m (by Blaze92 on 2013-12-17 10:56:46) |
| Max Take-off Weight | 58513 kg (by Blaze92 on 2013-12-17 10:56:46) |
C-GWXK
1992 Learjet 31A, c/n 068
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 31A Search all Learjet 31A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 068 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GWXK |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Canada |