Aircraft G-BGJF Data
3
aircraft records found
G-BGJF
River Thames
1980 Boeing 737-236, c/n 22027
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-236 Search all Boeing 737-236 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 22027 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-15A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-BGJF |
| Alternative Code/Name | River Thames |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1980-04-17 |
Owner
| Owner | British Airtours |
| Address |
, United Kingdom |
G-BGJF
1980 Boeing 737-236, c/n 22027
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-236 Search all Boeing 737-236 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 22027 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-15A |
Aircraft
| Registration Number | G-BGJF |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1995-04-00 |
| Registration Cancel Date | 1995-10-00 |
Owner
| Owner | Sterling European Airlines |
| Address |
Dragoer, Denmark |
G-BGJF
River Axe
1980 Boeing 737-236, c/n 22027
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-236 Search all Boeing 737-236 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 22027 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
Aircraft
| Registration Number | G-BGJF |
| Alternative Code/Name | River Axe |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1988-11-00 |
Owner
| Owner | British Airways |
| Address |
Hounslow, Middlesex United Kingdom |