Aircraft G-CART Data
1
aircraft record found
G-CART
Fairchild FC-2W-2, c/n 128
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | FC-2W-2 Search all Fairchild FC-2W-2 |
| Construction Number (C/N) | 128 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-1340 Wasp B |
Aircraft
| Registration Number | G-CART |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Canada Aviation Museum |
| Address |
, Canada |
User contributed data
| Max Range | 685 mi (1,102 km) (by Admin on 2011-07-14 14:21:29) |
| Service ceiling | 15,000 ft (4,570 m) (by Admin on 2011-07-14 14:20:50) |
| Max rate of climb | 875 ft (267 m)/min (by Admin on 2011-07-14 14:20:50) |
| Max speed | 134 mph (216 km/h) (by Admin on 2011-07-14 14:20:50) |
| Cruise speed | 108 mph (174 km/h) (by Admin on 2011-07-14 14:19:32) |
| Gross Weight | 5,500 lb (2,496 kg) (by Admin on 2011-07-14 14:19:32) |
| Empty Weight | 2,732 lb (1,239 kg) (by Admin on 2011-07-14 14:19:32) |
| Overall Height | 9 ft 6 in (2.9 m) (by Admin on 2011-07-14 14:18:01) |
| Overall Length | 33 ft 2 in (10.1 m) (by Admin on 2011-07-14 14:18:01) |
| Wing Span | 50 ft (15.2 m) (by Admin on 2011-07-14 14:18:00) |