Aircraft G-CDRM Data
2
aircraft records found
G-CDRM
2006 Vans RV-7A, c/n PFA 323-14203
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | PFA 323-14203 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | LYCOMING O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | G-CDRM |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-CDRM
Vans RV-7A, c/n PFA 323-14203
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Construction Number (C/N) | PFA 323-14203 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | G-CDRM |
| Current Status | De-Registered |
| Registration Cancel Date | 2011-04-28 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |