Aircraft HA-SAT Data
2
aircraft records found
HA-SAT
1974 Zlin Z-526F Trener Master, c/n 1291
Airframe Info
| Manufacturer | Zlin |
| Model | Z-526F Trener Master Search all Zlin Z-526F Trener Master |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 1291 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Avia M-137A |
Aircraft
| Registration Number | HA-SAT |
| Current Status | De registered / Accident |
| Registration Cancel Date | 1983-05-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
MHSZ Budaörs, Hungary |
HA-SAT
1970 Reims Cessna F150K, c/n 0606
Latest photos of HA-SAT
Airframe Info
| Manufacturer | Reims Cessna |
| Model | F150K Search all Reims Cessna F150K |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 0606 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-200A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | HA-SAT |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Szemp Air Kft. Tököl, Hungary |