Aircraft HB-OIX Data
1
aircraft record found
HB-OIX
1940 Augsburger Jean Roesgen EPR301, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Augsburger Jean |
| Model | Roesgen EPR301 Search all Augsburger Jean Roesgen EPR301 |
| Year built | 1940 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental A-65-8F |
Aircraft
| Registration Number | HB-OIX |
| Mode S (ICAO24) Code | 4B25DF |
| Current Status | registered |
| Delivery Date | 1942-12-23 |
Owner
| Owner | Flying Group Veterano |
| Address |
Zurich, Switzerland |
User contributed data
| Wing Area | 9.5 m^2 (by sparrow9 on 2017-10-30 10:40:31) |
| Overall Height | 1.8 m (by sparrow9 on 2017-10-30 10:40:31) |
| Overall Length | 5.2 m (by sparrow9 on 2017-10-30 10:40:30) |
| Wing Span | 7.1 m (by sparrow9 on 2017-10-30 10:38:36) |
| Cruise speed | 150 km/h (by sparrow9 on 2017-10-30 10:38:36) |
| Max Take-off Weight | 400 kg (by sparrow9 on 2017-10-30 10:38:36) |