Aircraft N1001A Data
2
aircraft records found
N1001A
1993 American General AG-5B, c/n 10171
Airframe Info
| Manufacturer | American General |
| Model | AG-5B Search all American General AG-5B |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 10171 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4K |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1001A |
| Mode S (ICAO24) Code | A00730 |
| Certification Issued | 1993-10-25 |
| Last Action Taken | 1996-02-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-04-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
9761 Tk Eelde Netherlands, Namibia |
N1001A
1990 Sequoia F-8L Falco, c/n CG3
Airframe Info
| Manufacturer | Sequoia |
| Model | F-8L Falco Search all Sequoia F-8L Falco |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | CG3 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1001A |
| Mode S (ICAO24) Code | A00730 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2001-03-22 |
| Air Worthiness Test | 2001-06-08 |
| Last Action Taken | 2007-08-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Los Angeles, CA 90048 United States |
| Region | Western-Pacific |