Aircraft N1003V Data
2
aircraft records found
N1003V
2015 Beech Super King Air 350i, c/n FL-1003
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | Super King Air 350i Search all Beech Super King Air 350i |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | FL-1003 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt and Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1003V |
| Mode S (ICAO24) Code | A00789 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2016-01-21 |
| Registration Cancel Date | 2016-12-13 |
Owner
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT United States |
N1003V
1974 Cessna U206F, c/n U20602388
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206F Search all Cessna U206F |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | U20602388 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1003V |
| Mode S (ICAO24) Code | A00789 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-02-19 |
| Air Worthiness Test | 1974-04-25 |
| Last Action Taken | 2007-02-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-06-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Deming, NM 880309109 United States |