Aircraft N100AG Data
4
aircraft records found
N100AG
2005 Raytheon Hawker 800XP, c/n 258747
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Hawker 800XP Search all Raytheon Hawker 800XP |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 258747 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-5BR |
| Also Registered As |
N519M
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N100AG |
| Mode S (ICAO24) Code | A004BB |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-11-16 |
Owner
| Owner | Garner Alan Trustee |
| Address |
Scottsdale, Arizona 85260 United States |
N100AG
1993 British Aerospace BAe.125-800A, c/n 258238
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125-800A Search all British Aerospace BAe.125-800A |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 258238 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
| Also Registered As |
N188AF
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N100AG |
| Mode S (ICAO24) Code | A004BB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-06-14 |
| Air Worthiness Test | 1993-03-23 |
| Last Action Taken | 2010-06-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Air Flamingo Llc |
| Address |
Melissa, TX 75454 United States |
| Region | Southwestern |
N100AG
American General AG-5B, c/n 10099
Airframe Info
| Manufacturer | American General |
| Model | AG-5B Search all American General AG-5B |
| Construction Number (C/N) | 10099 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4K |
Aircraft
| Registration Number | N100AG |
| Mode S (ICAO24) Code | A004BB |
| Last Action Taken | 1992-02-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-07-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN GENERAL AIRCRAFT CORP |
| Address |
Greenville, MS 38704 |
| Region | Southwestern |
N100AG
American General AG-5B, c/n 10100
Airframe Info
| Manufacturer | American General |
| Model | AG-5B Search all American General AG-5B |
| Construction Number (C/N) | 10100 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4K |
Aircraft
| Registration Number | N100AG |
| Mode S (ICAO24) Code | A004BB |
| Last Action Taken | 1991-04-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-02-26 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |