Aircraft N1017K Data
2
aircraft records found
N1017K
2007 Quad City Challenger II, c/n CH2-0805-2665
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Search all Quad City Challenger II |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | CH2-0805-2665 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 503 |
Aircraft
| Registration Number | N1017K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00BC2 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-09-20 |
| Air Worthiness Test | 2008-10-02 |
| Last Action Taken | 2007-09-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ironton, MN 56455 United States |
| Region | Great Lakes |
N1017K
1946 Luscombe 8A Silvaire, c/n 3744
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Silvaire Search all Luscombe 8A Silvaire |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 3744 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental A65-8F |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1017K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00BC2 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1989-06-22 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |