Aircraft N101UD Data
4
aircraft records found
N101UD
2020 Bombardier Global 5500 (BD-700-1A11), c/n 60015
Latest photos of N101UD
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Global 5500 (BD-700-1A11) Search all Bombardier Global 5500 (BD-700-1A11) |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 60015 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR700-710A2-20 |
Aircraft
| Registration Number | N101UD |
| Mode S (ICAO24) Code | A00A31 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-07-08 |
Owner
| Owner | Unicorp Aviation Llc |
| Address |
, United States |
N101UD
2014 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20512
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 20512 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-2-1A |
Aircraft
| Registration Number | N101UD |
| Mode S (ICAO24) Code | A00A31 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2014-10-06 |
Owner
| Owner | Unicorp Aviation Llc |
| Address |
Orlando, Florida 32819 United States |
N101UD
2008 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20220
Latest photos of N101UD
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 20220 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N101UD |
| Mode S (ICAO24) Code | A00A31 |
| Certification Issued | 2008-11-25 |
| Last Action Taken | 2008-11-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Unicorp Aviation Llc |
| Address |
Orlando, FL 32819 United States |
| Region | Southern |
N101UD
2003 Learjet 60, c/n 60-275
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 60-275 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N101UD |
| Mode S (ICAO24) Code | A00A31 |
| Current Status | Exported to Estonia |
| Delivery Date | 2004-09-30 |
| Registration Cancel Date | 2008-09-15 |
Owner
| Owner | Unicorp Aviation Llc |
| Address |
Orlando, FL 32819 United States |