Aircraft N102V Data
3
aircraft records found
N102V
1947 Beech 35, c/n D-486
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | D-486 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N102V |
| Mode S (ICAO24) Code | A00DFD |
| Certification Issued | 1963-02-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-05-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WILSON AIRCRAFT INC |
| Address |
Albuquerque, NM 87103 |
| Region | Southwestern |
N102V
1940 Lockheed 18 Lodestar, c/n 2035
Latest photos of N102V
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 18 Lodestar Search all Lockheed 18 Lodestar |
| Year built | 1940 |
| Construction Number (C/N) | 2035 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright C9GC&D SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N102V |
| Mode S (ICAO24) Code | A00DFD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1980-05-06 |
| Last Action Taken | 2001-03-07 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Colfax, CA 95713 United States |
| Region | Western-Pacific |
N102V
Watkins Aircraft SKYLARK, c/n Not found
Latest photos of N102V
Airframe Info
| Manufacturer | Watkins Aircraft |
| Model | SKYLARK Search all Watkins Aircraft SKYLARK |
| Construction Number (C/N) | Not found |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | LeBlond 5 cyl. 90 HP |
Aircraft
| Registration Number | N102V |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |