Aircraft N1031Y Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N1031Y
1996 Beech C90A, c/n LJ-1431
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1431 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N1031Y |
| Mode S (ICAO24) Code | A0126B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-07-18 |
| Air Worthiness Test | 1996-02-21 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-10-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rmb Leasing Inc |
| Address |
Dover, DE 19901 United States |
| Region | Eastern |
N1031Y
1993 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0328
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 208B0328 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | N1031Y |
| Mode S (ICAO24) Code | A0126B |
| Certification Issued | 1993-03-10 |
| Last Action Taken | 1993-03-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-03-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
Lakeland, FL 33807 |