Aircraft N1067V Data
3
aircraft records found
N1067V
1997 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1568
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | BB-1568 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1067V |
| Mode S (ICAO24) Code | A01E5F |
| Certification Issued | 1997-05-19 |
| Last Action Taken | 1997-05-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EUROFLIGHT INC |
| Address |
Wichita, KS 672309244 United States |
N1067V
Rotorway Exec 162F, c/n 6675
Airframe Info
| Manufacturer | Rotorway |
| Model | Exec 162F Search all Rotorway Exec 162F |
| Construction Number (C/N) | 6675 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N1067V |
| Mode S (ICAO24) Code | A01E5F |
| Certification Issued | 2005-09-07 |
| Last Action Taken | 2008-05-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-05-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Manhattan, NV 89022 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1067V
Mooney M20J, c/n 243130
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20J Search all Mooney M20J |
| Construction Number (C/N) | 243130 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1067V |
| Mode S (ICAO24) Code | A01E5F |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-10-24 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |